Anetavle for Flemming Robert Holm
 
 
Proband
1Flemming Robert Holm  
 
2. generation / Forældre
2Ove RasmussenTømrermester; Skatterådsformand (1955)* 31 mar 1901 Abildgaardshuset Herfølge
† 4 mar 1958 Rigshospitalet København
3Theodora Margrethe HolmTelefonistinde* 8 dec 1900 Skibet sogn i Vejle
† 26 jan 1977 Roskilde
 
3. generation / Bedsteforældre
4Anders RasmussenTømrer; Købmand (1898)* 7 jan 1867 Gørslev
† 22 sep 1949 Vordingborg
5Ellen Louise Nielsen * 19 feb 1872 Almindevængehuset Endeslev Overdrev
† 5 sep 1940 Fakse sygehus
6Frederik Theodor HolmSnedkermester og baptistpræst* 7 okt 1871 Aakirkeby
† 5 mar 1942 Fakse sygehus
7Augusta Jacobine Margrethe Møller * 29 apr 1877 Svaneke
† 20 jun 1937 Slagelse
 
4. generation / Oldeforældre
8Hans RasmussenHjulmandslærling/Hugger/Tømrer (1858)* 17 maj 1837 Lidemark
† 9 apr 1919 Gørslev; Biesbakkehuset
9Karen Marie Christensen * 2 aug 1831 Søllerup
† 8 aug 1913 Gørslev Overdrev
10Ole Nielsen * 2 jul 1837 Lellinge
† 25 apr 1906 Hovtvedegård; Vråby
11Kirsten Hansen * 23 sep 1834 Sædder
† 11 jan 1906 Abildgaardshuset; Tessebølle; Herfølge so
12Ole Jensen Holm * 29 sep 1836 Christiansø
† 18 nov 1925 Rønne
13Hansandrina Hansen * 23 dec 1835 Nylarsker
† 7 jan 1886 Aaker
14Jacob Pedersen MøllerArbejdsmand /Gårdejer/Parcellist/Vognmand/Kusk/Gæstgiver* 4 jul 1845 Povlsker
† 31 maj 1916 Amtssygehuset i Rønne
15Christiane Margrete DichHusmoder* 24 aug 1852 Svaneke
† 6 mar 1929 Rønne på De gamles Hjem
 
5. generation / Tip-oldeforældre
16Rasmus Henrichsen * 9 sep 1800 Åshøj
† 23 dec 1863 Lidemark
17Margaretha Nielsdatter * 1796 Lidemark
18Christen OlsenBoelsmand* 26 jun 1801 Lidemark
† 3 maj 1885
19Sidse Cathrine Pedersdatter * 1803 Olstrup; Ulse sogn
† 18 maj 1891
20Niels Jørgensen * 2 nov 1777 Herfølge
† 3 jan 1858 Lellinge
21Ellen Nielsdatter * 18 dec 1809 Tessebølle
† 12 feb 1869 Endeslev; Almindevængehuset
22Hans Andersen * 21 apr 1806 Hårlev
† 4 jun 1861 Sædder
23Anne Johanne Nielsdatter * 1807 Herfølge
† 11 jan 1854 Sædder
24Isak JensenSoldat og fisker og senere støberiarbejder* 1 apr 1812 Gudhjem
† 13 maj 1881 Rønne
25Cicilie Christine Andersen * 29 feb 1816 Christiansø
† 6 okt 1894 Bakkestræde 435 i Rønne
26Hans Hansen Høj * 1 feb 1808 M. Henriksens gård Vestermarie
† 31 jan 1886 Olsker; Bornholm
27Ellen Margrethe Madsdatter Lund * 1810 Østermarie
† 21 okt 1892 Olsker
28Jacob Pedersenmøller (1840)* 12 apr 1806 Povlsker
29Mette Kirstine Madsdatter * 26 jun 1817 Povlsker
30Christen Dich * 18 dec 1811 Christiansø
† 7 apr 1865 Svaneke
31Cecilie Margrethe Hansen * 22 mar 1818 Svaneke
 
6. generation / Tip-2 oldeforældre
32Hendrich Mathiasen * 1758
† 14 feb 1831 Åshøje
33Ellen Andersdatter * 1762 Åshøje; Herfølge; Bjæverskov; Præstø
† 21 jan 1840 Åshøje; Herfølge; Bjæverskov; Præstø
34Niels Sørensen * 1770
† 1 jan 1816 Lidemark
35Johanne SørensdatterVæverske* 1767
† 12 okt 1829 Lidemark
36Ole Christensen * 1754
† 18 apr 1803 Lidemark
37Birthe Sørensdatter * 1764
38Peder Hansen * 1751
39Karen Pedersdatter  
40Jørgen Olsen * 1741 - † 1799
41Karen Nielsdatter * 1744
42Niels Hendriksen * ca. 1764
† 23 nov 1819 Herfølge sogn
43Frederiche Pedersdatter * 1779 - † 15 maj 1825
44Anders Hansen * 1773
† 12 jul 1844 Algestrup
45Kirsten Larsdatter * 1781
† 30 jul 1819 Alkestrup
46Niels Pedersen  
47Anne Rasmusdatter  
48Jens LarsenFisker med lidt jord (1801)* 1755
49Ingeborg Zandersdatter  
50Ole AndersenSoldat på Fæstningen (1813)* 11 feb 1793 Ertholmene
† 7 maj 1817 Havet ved Christiansø
51Marie Elisabeth Esbersdatter * 21 mar 1793 Christiansø
52Hans Pedersen Klint * 1775 - † 26 dec 1863
53Karen Kirstine Nielsdatter * 1770
† 20 jan 1847 Vestermarie
54Mads Jensen Lund * 1782
† 19 maj 1857 Vestermarie
55Kirstine Andersdatter * 1787
† 18 aug 1819 Aaker
56Peder JørgensenTræskomager i Snogebæk (1834) 
57Anne JacobsdatterSpinderske (18 feb 1834)† før 1845
58Mads Christophersen  
59Karen Kirstine Ipsen * 1793 Østerlars
60Diderik Eskildsen DichGarnisonssmed på Fæstningen Christiansø (1801)* 1769 Christiansø
† 19 jul 1830 Svaneke
61Birgitta Rasmusdatter * 1776 Allinge
† 2 jan 1849 Svaneke
62Hans Henrich Henrichsen * 1787 Svaneke
63Ane Margrethe Espersdatter  
 
7. generation / Tip-3 oldeforældre
66Anders Nielsen Harsel † jan 1790 Åshøje; Herfølge; Bjæverskov; Præstø
67Maren Marcusdatter * ca. 1 dec 1729
† dec 1794 Åshøje Skovhuse; Herfølge; Bjæverskov; Præst
74Søren Pedersen * 1717 - † 1811
75Margrethe Larsdatter * 1737 - † 1798
80Ole Jørgensen  
81Marie Fredericsdatter  
82Niels Jørgensen * 1717
83Ellen Nielsdatter * 1713
84Hendrich NN  
85Ellen Nielsdatter * 1731 - † 3 maj 1805
86Peder Christensen * 1752
87Karen Larsdatter * ca. 1748
92Peder Christensen  
98Zander Pedersen * 1747
99Kirsten Isachsdatter * 1753
begr. 11 jun 1783 Gudhjem kirke
100Anders Pedersen † 23 apr 1830 Allinge
101Sidsele Hansdatter † 13 apr 1814 Christiansø
102Esber Friderichs * 1753 Christiansø
† 1802 Christiansø
103Mette Margrethe Poulsdatter * 1753 Christiansø
† 22 dec 1828 Christiansø
104Peder Pedersen  
105Kirsten Larsdatter  
106Niels Valdemarsen begr. 10 jun 1798 Vestermarie kirke
107Ellen Jensdatter * 1729
begr. 19 okt 1800 Vestermarie kirke
108Jens MadsenUdbygger* 1736 - † efter 1819
112Jørgen Jacobsen  
113Karen Peder Mortensdatter * 1744
114Jacob Madsen  
115Bodil Pedersdatter  
120Eskild Hansen Dich * 1739 Gudhjem
† 7 jul 1793 Christiansø
121Helvig Hansdatter * 1742
† 12 mar 1808 Christiansø
122Rasmus Jørgensen * 1714 - † 1796 Allinge
123Kirstina Andreasdatter * 1752
 
8. generation / Tip-4 oldeforældre
132Niels Andersen HarselSkovfoged i Kirkerup (9 feb 1721)* 1685
† mar 1771 Gunderup Malkehus
133Margrethe Christensdatter Danholm * 1697 Kyse; Vallensved; Øster Flakkebjerg; Sorø;
† 1755 Abildgaardshus
134Marcus Jørgensen * ca. 1678
† 1758 Åshøje Skovhuse; Herfølge; Bjæverskov; Præstø
135Ellen Jensdatter * ca. maj 1682 Herfølge; Bjæverskov; Præstø
† nov 1758 Åshøje Skovhuse; Herfølge; Bjæverskov; Præst
196Peder Sandersen * 3 mar 1720 Allinge; Bornholm; Danmark
begr. 30 jan 1774 Allinge; Bornholm; Danmark
197Anne Michelsdatter * 13 dec 1722 Allinge; Bornholm; Danmark
begr. 5 mar 1766 Allinge; Bornholm; Danmark
198Isach Hansen * 1715 Gudhjem
† 1786 Gudhjem
199Anne Hansdatter  
200Peder DidrichsenUdbygger (1770)† 3 jun 1814
201Giertrud Hansdatter † 23 mar 1791 Nyhlarsker
202Hans Jonsen * 1700
begr. 28 jun 1768 Nylarsker
203Dorothea Monsdatter * 1711
begr. 17 jun 1754 Nylarsker
204Friderich Hansen * 1712 Bornholm
begr. 29 sep 1769 Christiansø kirke
205Sidsele Espersdatter begr. 2 jun 1782 Christiansø kirke
206Povel Axelsen * 1727 Christiansø
† 1788 Christiansø
207Kirsten Mortensdatter * 1720
† 1 dec 1801 Christiansø
212Waldemar Waldemarsen * 1714
begr. 27 maj 1770 Nyker kirke
213Elisabeth Nielsedatter begr. 18 okt 1748 Nyker kirke
224Jacob Jørgensen † 1763 Bodilsker
225Anne Andersdatter * 1708 Poulsker
begr. 15 mar 1747 Bodilsker kirke
230Peder Henningsen  
231Ukendt  
240Hans Eskildsen Dich * 1704 Svaneke
† 1771 Gudhjem
241Margrete Mogensdatter * 1703
† 1774 Gudhjem kirke
242Hans Jacobsen  
243Ukendt  
 
9. generation / Tip-5 oldeforældre
264Anders Knudsen * nov 1648 Hesselby; Skåne - beregnet
† 18 jun 1722 Kirkerup. V. Flakkebjerg; Sorø
265Maren Christensdatter * 1660 Beregnet
begr. 26 aug 1736 Kirkerup. V. Flakkebjerg; Sorø
266Christen Jacobsen DanholmRidefoged ved Harrestedgaard; Hyllinge; Ø. Flakkebjerg (fra* 1648 Beregnet
begr. 13 jun 1720 Kyse; Vallensved; Ø. Flakkebjerg
267Johanne Pedersdatter  
392Sander Svendsen * ca. 1688 Allinge; Bornholm; Danmark
393Bente Rasmusdatter * ca. 1692 Allinge; Bornholm; Danmark
394Michel Jensen * 1701
† 18 sep 1753 Sandvig
395Else Svendsdatter * 1703
begr. 10 feb 1726 Allinge
400Didrich Stephansen * 1699
begr. 4 apr 1765 Nylarsker
401Inger Pedersdatter begr. 28 feb 1787 Nylarsker
402Hans Eschildsen * 1687
403Giertrud Eschildsdatter * 1688
begr. 26 mar 1765 Nylarsker
410Esper Pedersen * før 1687 Øster Larsker
begr. 12 jun 1748 Øster Larsker
411Kirsten Pedersdatter * 1689 Gudhjem
begr. 1749 Øster Larsker
412Axel Jacobsen * 1690
† 19 jul 1749 Christiansø
413Kirstine Povelsdatter begr. 26 jul 1753 Christiansø kirke
448Jørgen Jacobsen * 1694 - † 1715 Bodilsker
449Anne Olsdatter  
480Eskild Hansen Dich * 1672 Svaneke
† 1731 Svaneke
481Karen Jensdatter * 1675 - † 1738 Svaneke
 
10. generation / Tip-6 oldeforældre
532Jacob Danholm  
784Svend Jensen * ca. 1655 - † 1732 Sandvig
786Rasmus Pedersen * før 1673
787Karen * 1673
790Svend Mogensen * 1679 - † 1738 Rø
791Anne Madsdatter * 1660
† 1729 Udhus; Lindeskoven; Rø; Bornholm Nørre
800Stephan Vestersen * ca. 1664 Arnager
begr. 28 feb 1738 Vestermarie
801Giertrud Pedersdatter * 1670
begr. 16 feb 1727 Vestermarie
802Peder RasmussenMøller* 1661
begr. 31 jan 1706 Nylarsker
803Anniche Gudbersdatter * 1673 Nyker; 25 sg. Sønder Mulebygård
† 3 maj 1733 Nylarsker; Arnager
960Hans Eskildsen Dich * 1638 Svaneke
† 1716 Svaneke
961Karen Ibsdatter * 1647 Bornholm - † 1697
962Jens Rasmussen * ca. 1645 Østermarie
963Ukendt  
 
11. generation / Tip-7 oldeforældre
1582Mads Jensen * 1630 - † 1680
1600Wefst NNsen  
1601Ellen Hansdatter * før 1645 - † 1694 Arnager
1604Rasmus Ipsen Møller * ca. 1627 Nylars
† 1682 Arnager
1605Inger Pedersdatter * ca. 1636 Arnager
1606Gudber Terchilsen * 1642 Vestermarie
† nov 1691 Vestermarie 15 vg Frigaard
1607Anne Pedersdatter * 1645 Vestermarie
† feb 1691 Vestermarie; 15 vg Frigaard
1920Eskild Sandersen Dich * 1600 Svaneke
† efter er 1663 Bornholm
1921Ukendt  
 
12. generation / Tip-8 oldeforældre
3840Sander Dich * ca. 1571 Dysart; Skotland
† 12 maj 1612 Svaneke
3841Karina Didrichsdatter * ca. 1575
† efter er 1667
 
13. generation / Tip-9 oldeforældre
7680NN Dich * ca. 1540 Skotland
7681Ukendt  
7682Didrich NN * ca. 1545
† efter er 1575
7683Ukendt  

EMAIL | Navne index | Oversigtsanetavle | Aneliste | Efterslægtstavle

Siderne er lavet den 13-okt-2019 med GEDHTanc Version 2.46.27  © 2018